تبلیغات
موفقیت شغلی - مدیریت پول در زندگی شخصی

موفقیت شغلی

انسان زاییده افکار خود می باشد , هر عامل بیرونی که فرد با آن مواجه می شود بی شک یک عامل درونی آن را ایجاد کرده است.

 

مدیریت پول در زندگی شخصی

 

نوع مطلب :مدیریت ،

نوشته شده توسط:محمد امین

 

از اسم این پست به نظر میاد که با یه مطلب اقتصادی و مدیریتی پیچیده روبرو هستید که نیاز به علم مدیریت مالی دارد ولی اینطور نیست در واقع در این مطلب موادی ذکر شده که اساس زندگی مالی هر شخص می باشدکه به نظر من همه باید این مسائل را بدانند و از آن مهمتر این که به آنها عمل کنند.

6169 6169

 

 اینجا فقط بحث مدیریت پول شخصی است . مدیریت پول برای تمام افراد امر مهمیه ولی فقط تعدادی بسیار کمی این مطلب ساده را رعایت می کنند . البته بقیه هم فکر می کنند بهترین مدیریت را بر پول خود دارند در صورتی که دراشتباهند .

این توضیح برای تمام افراد قابل استفاده است از دانش آموزان و دانشجویان و خانم های خانه دار تا کارمندان و دکتر مهندسا .
فکر می کنید تفاوت آدمهای پولدار با آدمایی که همیشه هشتشون گرو نهشونه چیه ؟ آیا اونا باهوش ترن ؟ از باباشون به ارث بردن ؟ یا حرفایی شبیه به این که همیشه در مورد پولدارها شنیده میشه . نه جواب هیچ کدوم از اینها نیست اینها فقط تفکرات منفی ما هستتند در مورد اونا . آمار هم بگیرید به همین نتیجه می رسید . پس جواب چیه ؟ درسته جواب توانایی مدیریت پول هست . یعنی اینکه ما چطور پولمونو خرج کنیم و چکار کنیم که دخلمون با خرجمون بخونه .
اولین کار اینه که شما حسابداری بلد باشید . نترسید نمی خوام واحد های دانشگاهیشو پاس کنید نه فقط کافیه یه کلیاتی رو از اون بدونید چیزایی که تو مدرسه به ما یاد نمیدن و اگه تا دکترای تخصصی هم برید بازم کسی اونارو بشما یاد نمیده مگر اینکه رشتتون مدیریت یا حسابداری باشه . شما فقط کافیه تفاوت دارایی و بدهی رو بدونید . همین .
تعریف ساده دارایی و بدهی : دارایی چیزیه که پول رو به جیب شما میفرسته ولی بدهی چیزیه که پول رو از جیب شما درمیاره . به این تعریف خوب فکر کنید و شروع کنید روی یک کاغذ دارایی ها و بدهی هاتون رو بنویسید . وبنویسید که هرکودوم چقدر پول به جیب شما میفرستند یا از جیب شما برمی دارند .
چند تا مثال می زنم تا بیشتر با دارایی و بهدی آشنا بشید :
۱-
خونه بنظر شما داراییه یا بدهی ؟ بله خونه بدهی ( البته خونه ای که دراون زندگی می کنید ) چون فقط خرج روی دست شما میزاره از استهلاک و پول آب وبرق گرفته تا وامی که بخاطرش گرفتید .
۲-
اوراق قرضه چطور ؟ اوراق قرضه داراییه . به همون دلیل ساده چون پول رو به جیب ما میفرسته
۳-
خودتون چطور ؟ شما دارایی هستید یا بدهی ؟ شما هرو مورد را شامل میشوید . شما دارایی هستید چون پول را به جیبتان می فرستید و از طرفی بدهی هستید چون از جیبتان پول خارج می کند .
خب حالا که دارایی و بدهیی رو شناختید فقط یک وظیفه دارید اونم اینه که تا میتونید به لیست دارایی هاتون اضافه کنید و از لیست بدهی هاتون کم کنید . بازم براتون مثال می زنم . مثلا شما یه خونه وام دار پنجاه متری دارید با وام ماهی دویست هزار تومان و حالا به آخرین قسط بانک رسیدید . شما چه تصمیمی می گیرید ؟ اکثر افراد در این شرایط میرن یه وام دوباره می گیرن وسعی می کنن یه خونه بزرگتر بخرن . شما اگه این کارو بکنید چی دارید ؟ من می گم شما یه خونه هفتاد متری دارید با ایندفعه ماهی سیصد هزار تومان قسط وام که تا حداقل ۵ سال هم ادامه داره . اگه به این شکل بخواین تصمیم بگیرید . نهایتا بعد از سی سال کار وقتی بازنشسته میشید چی دارید ؟ من می گم شما یه خونه دویست متری دارید که تا ۳ الی ۴ سال بعد از بازنشستگی تون هم باید قسط شو بدید . حالا بیایید کاری رو انجام بدید که من می گم : برید آخرین قسط خونتون رو هم پرداخت کنید و در همون خونه پنجاه متری به زندگی تون ادامه بدید . حالا شما تا ماه پیشدویست هزار تومان قسط می دادید و اگه اون تصمیم احمقانه رو گرفته بودید الان باید ماهیسیصد هزار تومان پرداخت می کردید و این یعنی فشار بیشتر به زندگی و خانواده . ولی الان فقط کافیه ماهیصد هزار تومان سرمایه گذاری کنید . حالا شما ماهانه صد هزار تومان بیشتر خرج زندگی خود می کنید  یعنی زندگی راحت تر . و از طرفی ماهانه صد هزار تومان را با عشق و علاقه پس انداز کنید .
حالا این دو حالت رو با هم مقایسه می کنیم :

حالت اول : شما در یک خانه هفتاد متری زندگی می کنید و ماهی سیصد هزار تومان قسط می پردازید . مخارج حاشیهای خانه هم بیشتر شده و شما به خیال خودتان هیچ دارایی دیگری بجز خانه تان ندارید . و البته قرار نیست از هیچ کجای دیگر پول وارد جیب شما بشود . ( در واقع بدهی شما زیاد تر شده و زندگی نیز سختتر )
حالت دوم : شما در همان خانه ۵۰ متری خود مانده اید ماهانه دویست هزار تومان پول اضافه دارید که صد هزار تومان آن را سرمایه گذاری کرده اید و صد هزار تومان نیز خرج زندگی خود می کنید .
در حالت اول ضمن اینکه شما بدهی خود را زیاد تر کرده اید زندگی خود را نیز سخت تر کرده اید . ولی درحالت دوم علاوه بر اینکه به دارایی های شما افزوده شده است زندگی راحت تری نیز خواهید داشت .
کدام بهتر است ؟
البته با ماهانه صد هزار تومان سرمایه گذاری ( نه پس انداز ) مطمئن باشید بعد از ۵ سال به همان خانه دویست متری هم خواهید رسید . بدون درد و خونریزی .
سعی می کنم بزودی راه های سرمایه گذاری را هم توضیح بدهم .